Enea Bastianini triumfă în Marele Premiu al Marii Britanii

Distribuie articolul:

Enea Bastianini a obținut o victorie remarcabilă în Marele Premiu al Marii Britanii, într-un moment simbolic, când s-au împlinit 75 de ani de la înființarea Campionatului Mondial de Motociclism Viteză. Pilotul italian a reușit să recupereze și să câștige cursa în fața candidaților la titlul mondial, Jorge Martin și Pecco Bagnaia.

Aceasta este a doua victorie a lui Bastianini cu echipa de uzină Ducati, după cea de anul trecut de la Sepang. În vârstă de 26 de ani, Bastianini a câștigat ieri și manșa de sprint de la Silverstone, adăugând încă un succes în palmaresul său.

Jorge Martin, care a terminat pe locul doi în cursa britanică, a revenit în fruntea clasamentului general, având acum trei puncte avans față de campionul mondial din ultimele două sezoane, Pecco Bagnaia.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Motociclism Viteză este programată în Austria, pe circuitul Red Bull Ring, în weekendul 16-18 august.